Karlovy Vary

Karlovy Vary (německy Karlsbad, anglicky Carlsbad, rusky Карловы Вары nebo Ка́рлови-Ва́ри, hebrejsky a jidiš קרלסבאד) je krajské a statutární město v západních Čechách, v Karlovarském kraji, 110 km západně od Prahy na soutoku Ohře a Teplé. V roce 2017 zde žilo přes 49 000 obyvatel. Rozloha katastru činí 59,10 km². Je nejnavštěvovanějším českým lázeňským městem a je zde sklářský a potravinářský průmysl.

Historie

Kolem roku 1350 uspořádal císař Karel IV. při svém pobytu v Lokti výpravu do loketských lesů, kde nechal na místě údajného pramene založit lázně nazvané Horké Lázně u Lokte (Warmbad bei Elbogen), které byly později přejmenované na Karlovy Vary. Následně dne 14. srpna 1370 Karel IV. udělil lázním městská práva stejná jako v Lokti.
V roce 1522 vyšla první odborná kniha o Karlových Varech a jejich léčebných vlastnostech od lékaře Václava Payera v Lipsku. O 60 let později zasáhla město velký povodeň a v roce 1604 pak rozsáhlý požár, které značně poničily město (podobná událost se přihodila také roku 1759). 1775 Johann Georg Pupp položil základ rozvoji hotelu Grandhotel Pupp.
V roce 1807 začala ve městě výroba likéru Becherovka, který se v následujících letech stal známým nejenom v Česku, ale také ve světě. V roce 1844 ve městě začal další rozvoj průmyslu, tentokrát zaměřený na vývoz vřídelní vody. Roku 1870 bylo město napojeno na evropskou železniční síť. Koncem 19. století se měnily Karlovy Vary také architektonicky. Stále více se prosazoval historizující styl staveb (neoklasicismus, neobaroko, neorenesance). Největší vliv na celkový vzhled lázeňského města měly v tomto období stavební projekty vídeňské firmy Fellner a Helmer, podle jejíž návrhů zde vzniklo asi 20 budov – mimo jiné také Grandhotel Pupp, městské divadlo, Císařské lázně, kolonáda Sadového pramene a dnes již neexistující Vřídelní kolonáda.
V roce 1929 bylo otevřeno letiště Karlovy Vary. Po druhé světové válce došlo v Karlových Varech podobně jako jinde v Česku k vysídlení německého obyvatelstva do Německa. Roku 1946 byl uspořádán první ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V období komunismu v letech 1948–1989 bylo lázeňství zestátněno. Současné město neleží přesně na místě, kde bylo založeno, ale vlivem eroze podložní desky řekou se pozvolna posunovalo proti proudu řeky v závislosti na tom, jak se objevovaly nové prameny.

Zdoj: Wikipedia